Karayip Korsanları 5’ten haberler

İlk Karayip Korsanları eğlence sinemasının çok iyi bir örneğiydi. Disney’e milyonlarca dolar kazandırdı ama daha da önemlisi, Johnny Depp’le Gore Verbinski’yi hak ettiği üne kavuşturmasıydı. İkincisi de güzeldi, ama ara film olmanın getirdiği sendromlardan mustaripti. Eski üçlemenin son filmiyse maalesef bekleneni vermekten uzaktı.

Önce senaryoyu görmek isteyen Johnny Depp hâlâ evet demiş değil.

İlk üçleme bu şekilde bittikten sonra Walt Disney bu seriden hâlâ sağılacak süt olduğuna inanarak dördüncü filmin çekilmesini sağladı. Bu sefer korsanları canlandıran isimler ve senaristler haricinde herkes değişmişti. Hatta buna kamera arkasındaki ekip de dâhildi. Pirates of the Carribbean: On Stranger Tides (Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde) matematiksel olarak çok doğru bir filmdi ama eski üçlemenin üzerine hiçbir şey eklemiyordu ve insanlar “ben bu filmi daha önce görmüştüm“ hissinden kurtulamadı. Beşinci film, belki de bu yüzden bazı sıkıntılarla boğuşuyor. Geleceği kesin, ama başrolle yönetmenin geri döneceği kesin değil. Evet, Johnny Depp hâlâ imzayı atmış değil. Üstelik 5. filminin öncesinde tamamlaması gereken ve 2013’te gösterime girecek olan bir film daha var: Gore Verbinski’yle Depp’i bir kez daha bir araya getirecek olan The Lone Ranger (Maskeli Süvari) filmi. Bu da filmin 2014’ten önce gösterime girmesinin zor olduğunu gösteriyor.

Kamera arkasında da işler biraz çetrefilli. Bugüne kadarki tüm Karayip Korsanları filmleri Ted Elliott ve Terry Rossio ortaklığında yazılmıştı. Terry Rossio, 5. filmin senaryosunu tek başına, her zamanki ortağı Ted Elliott olmadan yazmaya çalışıyor. Dördüncü filmi yöneten Rob Marshall’a 5. film için de teklif götürüldü, ancak “evet” demekte gecikmesi üzerine Tim Burton, Sam Raimi, Shawn Levy, Chris Weitz ve Alfonso Cuaron’la da görüşülmeye başlandı. Disney bu isimleri ikna etmeyi başaramadı ama Rob Marshall da Disney’e hayır demiyor zaten. Onun yerine şunları söylüyor:

Rob Marshall, Johnny Depp'le birlikte

Terry [Rossio] şu anda senaryoyu yazıyor ve yetiştirmek için çok uğraşıyor. Senaryo taslağını yazdı, sonra her şeyi yeniden tasarlayıp baştan başladı. Seyirciden eski filmleri aratmayacak seviyede bir serüven için sinemaya geri dönmesini istemeyeceksek, böyle bir işe kalkışmanın âlemi yok. Johnny’nin de aynı şekilde düşündüğünü çok iyi biliyorum. Önce senaryoyu görmek istiyor. Doğru senaryo için bir kez daha kılıç kuşanmaktan mutluluk duyacaktır.

5. Karayip Korsanları filminin geleceği kesin ama nasıl ve ne zaman geleceği konusunda pek çok belirsiz nokta var. Bu noktaların hangilerinin açığa kavuştuğunu sitemizden takip edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Comments

 1. merlin says:

  Serinin ilk iki filmini hala zevkle izlerim. Ama üçüncü filmde aksiyon azaldığı, diyalog arttırıldığı, Jack’in az göründüğü için pek sevmem ama vasat da bulmam. Keira’nın hastası değilim. Filmleri vizyona girdiğinde de ilgimi çekmiyorlarsa izlemem. Keza Orlando da öyle. O yüzden bu ikisinin kadrodan çıkarılması pek üzmemişti ama açıkçası eksikliklerini de hissettim dördüncü filmde. Tabi Jack’in mürettebatını da özlemeyen yoktur sanırım. Bu elemanlar olmayınca meydan Jack’e kalıyor. Jack’in yazılış ve oynanış şekli düşünülünce gayet de sevindiriciydi Jack’in daha önplanda olması. Yani filmi izlemeden önce öyleydi. Ama izleyince pek öyle olmadığını gördüm. Meydan Jack’e kalmış ama Jack eski Jack değil. Eskisi gibi güldürmedi. Gerçi salon yer yer kahkahalarla epey inledi ama ben nedense hiç gülmedim filmde. Olaylar da, karakterler de zevk vermediler. Aksiyonu da bayattı. Genelde okyanuslarda, denizlerde geçen seri Rob Marshall sayesinde karada geçti. Bu da alınacak zevki baltaladı. Bütçesinde bir kesilme olduğu bir gerçek. Marshall’ın tercih edilmesi de gayet yanlış bir karardı. O da yer yer bu kararın yanlışlığını kanıtlıyordu. Pasaklı olması gereken insanlar Nine’dan gelmişler gibi pürüpaktılar. Velhasıl uzatmayayım. Serinin en rezil filmiydi her yönden. Üç boyutu da bayattı.

  5.filmin de başarılı olacağını hiç sanmıyorum. Senaristler zorlanıyor ki bu kez sadece birisi yazacak senaryoyu. Johnny Depp Jack’le kariyerine yazık ediyor. Filmi izlemeyi planlamıyorum. 4.filmden sonra haberlerini daha merak etmeyecek noktaya geldim.

 2. emre says:

  kardeş haklısın çok yerde ama gerçektende umutlu olmka lazım dediğin gibi yazık oldu filme inşallah düzelir bu arada kaidesiz kaide olmaz,filmlere bazı kuralların getirilmesini isterdim ..inşallah güzel olur hadi hayırlısı

 3. Vusal says:

  Bence o tekilerinden farki olmaz.Yani guzel olucak.Eminim

 4. Esraaa says:

  Ben ilk 3 ü çok beğendim ama 4 umduğumun oldukça altındaydı.Güzeldi, izlenmeyecek gibi değildi de çok eksik kalmıştı.Elizabet ve Will’in olmaması, çok boşluk oluşturmuştu.Angelina bunu rol icabı biraz kapatsa da, yeterli gelmemişti. Aksiyon ve espri azdı. Çok fazla tanıdık yüz yoktu, aynı kadro devam etse daha güzel olurdu. 5. de bu eksikliklerin giderilmesini temenni ediyorum…

 5. A_Z_E_GE~NE~RAL! says:

  ben azeriyim arkadas.ben diyorum,ki burada karayip korsanlari 1,2,3 cok guzel gecdi amma 4 o kadarda iyi gecmedi.bu yuzden ben bu karayip korsanlarinin hepsini seviyorum amma aksiyon azaliyor ve insan artiq vakit harciyor!!!

 6. gercektende dediklernize katılıyorum ilk 2 nefes kesiciydi ama 4.film seriyi bozdu

 7. carly says:

  ben bilmiyorum ama 5. film harika olacağa benziyor size katılmıyorum yani.bence william ve elisabeth olmasa da bu seri farklı olduğu için Angelica’nın onların yerini iyi bir şekilde doldurduğuna inanıyorum.

  NOT:bu Angelica varya 5. filmde çok şeytani planlar yapcak demedi demeyin.

 8. uçanhollandalı says:

  size katılıyorum 3. serinin sonunda barbosa siyah inciyi çalıp gençlik sularına hareket ettiğinde siyah incinin ilk seriden bu yana mürettebatlığını yapan pintel ve ragetti barbosanın değişyle üstad ragetti 4. seride yoklardı bana göre bu büyük bi eksiklikti hemde 4. seride hollandalının yerine acımasız korkulan bir gemi aranmış ama bu kesinlikle kraliçenin intikamı değildi bana göre uçan hollandalı çok daha acımasız ve korkulan bir gemiydi ve 4.serinin başında jack ingilizlerden kurtulmaya captan kız barına giderken kosan yasası koruyucusu captain tink çıka geldi açıkcası bu çok şaşırtıcıydı onun batık koyunda olması gerekirdi düşünclerim bunlar.

 9. uuuu says:

  karayip korsanlar ilk 3 serisi güzeldi 4 de saçmalamışlar bomboştu gemi savaşları ve kılıçlı düollalar olursa beş de daha harika olur

 10. Burak says:

  Karayip Korsanları Serisini defalarca izledim ve hayran kaldım izlemeye de devam edeceğim.İnanıyorum ki 5. de umduğum kadar güzel olacak.Sabırsızlıkla bekliyorum.

 11. hayal says:

  karayip korsanlarının senaryasundaki tek sorun konuların birbirinden kopuk olmasıydı her nekadar2 ve 3 birbiriyle bağlantılı olsada diğerleri fazla kopuktu ayrıca son flim bence çok saçmaydı johnny deppin hayranlarından biri olarak bu flim onun oyunculuğuna yakışmıyor

 12. tuana says:

  ben karayip korsanalarının bütün bölümlerini bi heyecanla izledim hepsi çok guzel di sizi anlamaıyorum ,ben bu seriyi izliyorum çünkü içinde hayranı olduğum johnny depp var ve o sadece tek başına butun filmi renkledriyiro dier oyuncuların olup olmamasına dikkat etmedim hiç 4. film bnce çok güzedli :)

 13. mesut says:

  arkadaşlar bu yeni çıkan gizemli denizlerde gerçekten kötü olmuş mürettebatın eskisi daha iyiydi sonra siyah inci ve uçan hollandalı olmayınca filmin zevki kalmıyor.ayrıca will ve swan olmayınca da.bence eskisi daha iyiydi savaş falan daha çok oluyordu.ayrıca bunda bir amaç yok o yüzden bu yeni çıkan filmi çok kötü.

 14. bence hepsi çok güzeldi özellikle 4 çok güzeldi odeniz kızları falan çok güzeldi

 15. :( jhony dep giderse filmin anlamı kalmaz zaten inşallah ayrulmaz .)

 16. neden bütün seri filmlerin ilk filmi mükemmmel daha sonraki filmleri git gide bozulmak zorundaki?

 17. ulker says:

  Her kese salam men bu filmi cox sevdim en coxda 3-nu 4-de o qederde dehset deyil idi amma baxilasiydi… 5-ci seryasina geldikde ise cixmasini cox isteyerem..Mence besinci seryada hami birbirini tapsa will ve elizabetde gelse super olar ollar gelse film yaxsi geder ee jackide birine asiqde eliyek ve delliklerindende eksiy qalmasin))coxxxx sevirem o rolunu jhony-nin

 18. murat says:

  karayip korsanları üzerine bir deneme:karayip korsanları bilindiği üzere eski bir hikayedir.gerçekliği kanıtlanmış,bir gemici hikayesidir.bundan yıllar önce dünya sineması,bu öykü üzerine bir çok flim çevirmiş,yada ona benzer hikayelere konu olmuş efsaneler anlatılmış,belgeseller çekilmiştir.karayip korsanlarıda bu hikaye üzerinden son yıllarda hollywooda da malzeme olmuştur.filmin yapım aşaması filmin yapımcısı jerry bruckheimer tarafından,yönetmen gore verbinski,senarisler ted elliot ve terry rossio’a böyle film yapmak istediğini söylediğinde,film 8 ay gibi bir kısa sürede kendine özgü senaryosu yazılıp,oyuncular hazırlanmış,dekor ve sahne için yerler bulunmuş,malyeti ortaya çıkmış ve film bizim önümüze konmuştur.hızlı ve pratik bir şekilde,deha üstü bir yazarlık ve oyunculuk…hak vermek gerekir ki,filmin hasılatı ve sevgisi,sempitazanlığı hat safhalara varmış,gönüllere taht kurmuştur….ilk üçleme,böyle bir farklılığı yaratırken filmin devamı düşünülmediği halde,sırf izleyen ve fanatikler için(burada hepimizi sayabiliriz,birazda para)ikinci bir üçleme için,tim powers’ın bir romanının teklifini alarak bu işe başladı…..hepimiz büyük bir heyecanla…kurnaz,açgözlü,yalancı ama sevimli kaptanımız jack sparrow,beklerken,gözümüz dönerek filmme koştuk…film 3d olması bile gözümüzde değildi…ama film,bundan önce ki konuyu(üçlemeyi) aşmış,başka bir düzlemde olması izleyiciyi şaşırmıştır.neredeyse izleyiciler bu jack bizim jackimiz değildir,moduna bile girmiştir..zaten filmin teknik yorumu hakkında fikir söyleyemem,zaten kimsede bu konumda olamaz..konunun karada geçiyor olması,diğer karekterlerin olmaması,jack ‘in fazla görünmesi(belkide hep jack’i görmek istediğimizden böyle oldu)tamamen yapımcı ve değişen,teknik ve oyunculardan,bütün bu sorumlulardan oldu….peki burada,,şunu sormamız gerekmez mi?
  ____biz izleyiciler olarak,bir filmin devamını sağlarken…aslında o filmin yada sanat eserinin bayağılaşmasını sağlıyormuyuz???…bu soruya doğru cevap vermeliyiz…en önemlisi kendimiz için…belki bu yada diğer sanat eserleri bu dünyaya gelirken bir kez geliyor…monalisa portresi kaç defa farklı yapılabir..bu sanattır işte.tadıda budur…açgözlülüğümüz sanatı yok ediyor….

 19. emre says:

  Bence eğer bi beş olacaksa bunda elizabet ve will olmamalı

 20. ibrahim says:

  3’lü bozulduğu an hiçbirşey güzel olmaz bence serinin tamamı mükemmel son 10 yılın en iyi film serisi bence 3’lünün üstüne 2-3 kişi daha ekleyip devam edilmeli..

 21. Gökay says:

  Binlerce Film İzlemiş Biri Olarak. İzlediğim En İyi Film Karayip Korsanları Serisidir. Şu Böyle Olsaydı, Şöyle Olsaydı Gibi Laflara Hiç Gerek Yok. Karayip Korsanları 5 Çıksa Yine İzlenir 6 Çıksa Yine İzlenir. Yeterki Johnny Depp Başrol de Olsun. o Adam Varsa Bu Filmin Serisi Kapanmaz.

 22. açılay says:

  bence 4ü de süperdi ama ne yazıkki 4üncü için pek fazla para harcanmamıştı çnk görüntü kalitesi fln brz dşktü

 23. İsimsiz says:

  Karayip korsanlarının ilk 3 serisini bende çok beğendim ama 4 te kadroyu bozmuşlar ve bu filmde büyük bi eksiklik oluşmuş Ayrıca Aksiyon azalmış İlk 3’te hep denizde geçiyodu hemde film hep bi konu üzerinde yani ölü adamın kalbi ile ilgiliydi şimdi tamamen farklı olmuş hiç alakası yokk :((

 24. HAYRAN says:

  filmler süper özellikle ilk üçü 4.seride elizabeth ve will olmayınca hayal kırıklığına uğradım 5. serinin fragmanını izledim jesica tekrar oynayacak ama will ve elizabeth yoktu :(

 25. abdullah says:

  süper olacak

 26. faruk says:

  bence karayip korsanlarını hepsi birbirinden güzeldi zaten piyasada çok film var ve nerdeyse hiçbiri karayip korsanları kadar güzel değildi ewt biraz 4 de sorun var diyorlar ama örneği batman 10 a kadar mı ne çıktı neden biraz uğraşla 5 de güzel olmasın ki.

 27. emircan says:

  karayip korsanlar 5 in adı karayip korsanlar uçan hollandalı geri dönüyor olmasını istrdim

 28. büşra says:

  bence de dördüncü srisi bozdu. will ve elizabeth olmadığı için bir boşluk oluştu. inşallah 5 serisinde olurlar.

 29. karayip says:

  ben flmi izledim ancak 4 ten sonra devam edeceğini ummuyordum 4. filmin son sahnelerinde fark ettim ki devam edecek şekilde bitti bu yüzden 5 çıkmazsa çok saçma olur yarım kalır…

 30. Turan says:

  1 2 3 mükemmeldi ama 1 . De jakc ön plandaydı ve performansın laf yok zatende 2 . Harikaydı komedi yöündenki yine komedinin baş adaı kaptan jackdi ama 3 de jackin üzerindeki yükü barbosa devy jons turner almıştı bu durum tabi jacki daha az görmemize nedendi ama filmin sonundaki toplanma savaşma fimi n konusudu ve oaraya kadar iidi ama savaş sah esi asıl korsanları yaptığı iştiki bu 4 fil dede sadece 3 de büyük gemilerle savaş oldu ve buda filmi yükselti 4 film iiyd. Ama o kadar deildiki orda jack yalnzdı torner elzabet yoktu ve mürettebat sadece bar os a vardı ocda sonlarda çıktı 5 . İse torner olabilir ne bili m jones intikam için beri döncürülebilr ve anjelik ada filmin sonunda bulduğu bebekle jacke istemediği şeyler yapabilir

 31. mehmet says:

  ilk 3 film çok başarılıydı 4.film sanki biraz aceleyle yapılmış gibiydi..Olayların çoğu kez karada geçmesi hayal kırıklığıydı çünkü özellikle ilk 3 filmdeki deniz sahnelerinden sonra karada geçen sahneler pek çekici değildi.Kadronun değişmesi beni pek etkilemedi sadece Jack’in mürettebatının olmayışı eksiklik yaratıyordu.Ama bana göre 4.film yeni bir maceraya geçiş bölümü olarak algılanmalı.Zaten 4.film biraz da 5.bölüm hakkında tüyolar veriyor.Eğer 5.filmin senaryosu kuvvetli yazılırsa ilk 3 filmi bile geride bırakabilir.Ben hala umutluyum merakla bekliyorum serinin 5 bölümünü.Ama şu bir gerçek ki eğer 5.bölümde jack’in mürettebatı ve deniz sahneleri dönmezse fazla birşey beklemeyin. ;)

 32. tofan says:

  jek speron yetenekli olduğu kadarda komik bir filmi çektiği için beğeni kkatıyor ve arakadaşlarına güzel çıkışlara yaptığı için kendini bazen sevdikleriiçin kısmetini başkalarına veriyorve bu filimler rekoluk filimler oldfuğunu altını çizerim umarım onun seinin biteceği ve srinin sonunda ve başka filimlerde görürüz buflimi hayranlıkla izliyorum çıksın çıkacak çıksılan

 33. bence bütün seriler süperdi zaten filmde jack varsa kötü olması imkansız bence serinin 4nüde izledim ve çok beğeniyorum eminim ki 5 de çok güzel olacak.

 34. serinin en güzeli bence 3. seri sonunda olan savaş bütün serilere yeterdi onun hikayesi bi başkaydı ama o filmi bıkmadan izlemeye devam edeceğim…

Speak Your Mind

*