Vin Diesel: Riddick 3 ocakta, Riddick 4 mümkün.

Riddick 3’ü yaklaşık 1 yıldır takip ediyoruz. Bu süre zarfında projeyle ilgili dedikoduları ve haberleri aktardık. Çekimlere bir türlü başlanamadığını, hatta projenin ölümden döndüğünü duyurduk. Neyse ki çoğu finansman kaynaklı bu sorunla aşıldı ve Riddick 3’ün çekimleri tamamlandı. Film post prodüksiyona girerken yıldızı Vin Diesel, Facebook sayfasından Riddick hayranlarına müjdeli haberler verdi.

Vin Diesel, Riddick 3 setinde.

Riddick, ilk olarak David Twohy tarafından çekilen bağımsız bilimkurgu – gerilim filmi Pitch Black (Derin Karanlık)’ta ortaya çıkmıştı. Seyirci masumiyetini çoktan kaybetmiş olduğu için masum insanlara karşı büyük zaafı olan Riddick’i çok sevince devam filmleri geldi. İkinci film The Chronicles of Riddick (Riddick Günlükleri) adını taşıyordu ve 2004 yılında gösterime girdi. Riddick, bu sefer karşımıza 100 milyon dolardan büyük bütçeli bir süper prodüksiyon olarak çıkıyordu ve bu kıyafetler açıkçası Riddick’e de, yazar / yönetmen David Twohy’ye de büyük geliyordu. Hem gişede, hem eleştirmenler nezdinde, hem de seyircilerin gözünde pek başarılı olamayan Riddick, yine de hayatta kalmayı bildi. İki filmin arasını anlatan Dark Fury adında bir kısa animasyon, Pitch Black’te yaşanan olayların öncesini anlatan Escape from Butcher Bay ve Assault on Dark Athena adında 2 bilgisayar oyunu efsaneyi yaşatmayı bildi. Twohy, üçüncü filmi yeniden bağımsız olarak çekmeye karar verdi. Bu karar hem finansal sorunların kaynağı, hem de benim filmi dört gözle beklememin altında yatan en önemli sebep.

Riddick 3'e ait bir konsept tasarım.

Gelelim Vin Diesel’in yazdıklarına. Diesel, filmin gösterim tarihi konusunda bilgi verirken Riddick 4 konusunda şunları söyledi:

[Dağıtımcı] Stüdyo, Riddick’i ocak ayında gösterime sokabileceğini söyledi. 2012’de gösterime girmesini umuyordum ama en azından ufukta görünmüş oldu.

:)

Filmi beğendiklerini düşünüyorum. [Riddick’in gezegeni] Furia’yı ve Altevren’i (Underverse) ne zaman çekip seyrettireceğimizi sordular. Buna daha çok var ama düşünmesi bile heyecan verici.

Yazının ikinci paragrafından iki sonuç çıkıyor: Birincisi Riddick 3’te Furia’yı ve Altevren’i göremeyeceğiz, ikincisi Riddick efsanesi 3. filmle son bulmayacak. Ya da en azından öyle planlanıyor. İlk filmde basit bir hayatta kalma mücadelesi anlatan Twohy, ikinci filmde Riddick’i evrenleştirmek için elinden geleni yapmıştı. Filmin yapımcılığını da üstlenen Vin Diesel’in bu mesajı, bu yolda devam edileceğini gösteriyor. Umarız Riddick’in beyazperdedeki yolculuğu kısa sürmez ama ikinci filmde olduğu gibi yola devam edeceğiz diye yoldan çıkmazlar. The Chronicles of Riddick’in bittiği yerden başlayan filmde Riddick, Necromonger (Ölümveren) tarikatının liderliğinden feragat ediyor ve koltuğunu Vaako’ya bırakıyor. Fakat yaşanan gelişmeler, onun kızgın bir güneşe sahip vahşi bir gezegende mahsur kalmasına sebep oluyor. Acil durum sinyali gönderen Riddick, kurtarıcılar yerine ödül avcılarıyla karşılaşıyor. Yaklaşmakta olan fırtına yüzünden zaman tükenirken bir ölüm kalım savaşı başlıyor. Filmin başrollerini Vin Diesel, Katee Sachoff ve Jordi Molla paylaşıyor. Karl Urban da filmin başında görünecek. İlk filmden sürpriz bir konuk oyuncu olabileceği de fısıldanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Speak Your Mind

*