ALF de filme çekiliyor


Son yıllarda “Rüya Fabrikası”ndan “Uyarlama Fabrikası”na dönüşen Hollywood, kendine yeni bir maden bulmuş gibi görünüyor: 80’ler döneminin televizyon dizileri. Transformers ve G.I. Joe‘yla başlayan bu furya, son dönemde hızlanmış gibi görünüyor. The Muppets’ı izledik, 21 Jump Street ve Smurfs (Şirinler) de sinemalarımızda boy gösterdi, Dolph Lundgren’in dün “bir şekilde dâhil olmak” istediğini açıkladığı Masters of the Universe (He-Man ve Kâinatın Hâkimleri) de yolda. Yine dün yapılan bir açıklamaya göre Melmac gezegenininden gelen dost canlısı uzaylı ALF de sinema filmi olarak bir kez daha karşımıza çıkacak.

Evin kedisi, ALF’ten çok çekiyordu çünkü
Melmac gezegeninde kediler ana et kaynağıydı.

Her şey ALF’in yaratıcılarından olan, aynı zamanda ona sesini veren ve dizideki ALF kuklasını oynatan Paul Fusco, bu yılın başında film uyarlaması için kafasında bazı fikirler olduğunu söylemişti. Bu fikirler, Sony Pictures Animation’la imzalandığı dün açıklanan bir anlaşma sayesinde filme dönüşecek. Dizinin yaratıcıları Paul Fusco ve Tom Patchett, Jordan Kerner’le birlikte yapımcı koltuğuna oturdu. Jordan Kerner’in yapımcılığını yaptığı filmler arasında George of the Jungle, Inspector Gadget (Müfettiş Gadget) ve Smurfs (Şirinler) gibi 80’li yıllar uyarlamaları önemli bir yer tutarken Disney’in 1993 tarihli keyifli The Three Musketeers (Üç Silahşörler), bol ödüllü Fried Green Tomatoes (Kızarmış Yeşil Domatesler) gibi dikkat çeken filmler de var. Uygulayıcı yapımcılığını yine Smurfs’ten tanıdığımız Kenneth Kaufman ve Ben Haper’ın üstleneceği film, tıpkı onun gibi bilgisayar grafikleriyle gerçek aktörleri bir araya getirecek. Yönetmen ve senaristse henüz belli değil. Fusco, daha önce The Hollywood Reporter’a ALF filmine yaklaşımını şu şekilde özetlemişti:

ALF, artık çok daha dobra biri olabilir çünkü dünya artık 80’li yıllardakinden çok farklı. Bence karakter hâlâ dimdik ayakta ve kesinlikle söyleyecek çok şeyi var. Ben taze bir bakış açısıyla yaklaşacağımızı düşünüyorum. Televizyon dizisini tekrarlamayı düşünmüyoruz. Bence Alf’in dünyaya nasıl geldiğini ve yeni ailesini nasıl bulduğunu gösteren bir hikâye oluşturup karakterin kendi kendini anlatmasını sağlayabiliriz.

Türkiye’de ALF denince akla gelen ilk isim: Müşfik Kenter.

1986-1990 yılları arasında yayınlanan, başrollerini Max Wright, Anne Schedeen, Andrea Elson, Benji Gregory ve Paul Fusco’nun paylaştığı ALF (aslında “yabancı yaşam biçimi” anlamına gelen Alien Life Form’un kısaltılmışı), orta direk bir Amerikan ailesi olan Tanner’ların (tabiri caizse) tepesine düşüyordu. Zamanla 2 çocuklu Tanner ailesinin (dizinin seyri içerisinde 1 de bebekleri oluyordu) bir ferdi haline geliyordu. Biraz bencil de olsa, bir şekilde yarattığından fazla sorunu çözmeyi başarıyordu. Melmac gezegeninde inek niyetine tüketilen kedilerin tadını çok seven ALF’in evin kedisini “sen bir bifteksin” diye hipnotize ederek, telkin yoluyla yemeye çalışmasını hâlâ unutmam. Unutamadığım bir diğer şeyse, Müşfik Kenter’in karaktere gerçek sesinden daha fazla yakışan seslendirmesidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Speak Your Mind

*