Terminator 5’te yaşam belirtileri var. Peki Arnold var mı?

t5n01_01
Terminator 5’i en son bıraktığımız yer pek de iç açıcı değildi. Yönetmen Justin Lin işi bırakmıştı, Arnold Schwarzenegger’in projeyle ne kadar alakadar olacağı henüz belli değildi, filmin haklarını elinde bulunduran Annapurna Films daha ne yapacağına karar verememişti ama 2018 yılına kadar 2 film çekmek istiyordu, çünkü bu tarihten sonra hakları bitiyor ve (bir uzatma olmazsa) James Cameron’a geri dönüyordu. Bütün bunlara rağmen şirket, henüz nasıl bir film istediğine karar vermemişti ve J.J. Abrams’ın 2009 yılında Star Trek için yaptığına benzer yeni bir başlangıçtan söz ediliyordu. O günden sonra sessizliğe gömülen proje, geçtiğimiz günlerde yaşam belirtileri göstermeye başladı.

[youtube=http://youtu.be/kayFrIR-Qfw&w=580]

Sahneye çıkan isim yapımcı Megan Ellison oldu. Ellison, şu sıralar Oscar’a aday olan ve Usame Bin Ladin operasyonunu anlatan Zero Dark Thirty filmiyle gündemde olan bir isim. Yapımcı, 2 yeni senaristle çalışılacağını açıkladı. Leata Kalogridis’in ilginç bir kariyeri var. Timur Bekmambetov’un Nochnoy Dozor (Night Watch / Gece Nöbeti)’ni, Oliver Stone’un pek de beğenilmeyen Alexander (Büyük İskender)’ini, çok ses getiremeyen Karl Urban’lı aksiyon Pathfinder’ı yazmış ama filmografisinde kapı gibi bir Shutter Island (Zindan Adası) var. Ayrıca James Cameron’un filmlerinde de görev almış ve şu sıralar ön prodüksiyon aşamasında olan Battle Angel’ın senaryosuna da katkıda bulunuyor. Diğer yazar ise, aslen kurgucu olan Patrick Lussier. Lussier’in kariyeri biraz daha mütevazı. Dracula 2000 ve devam filmleri haricinde yazdığı tek şey, Nicholas Cage’in acilen kendine gelmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatan Drive Angry (Cehennem Yolu). Bu ilginç ikiliden nasıl bir film çıkacağı belli olmaz ama “Terminator 4’ün yok sayılması” kararından geri dönüş olabilir. Dahası, senaristlerle birlikte filmin konusu da değişmiş gibi görünüyor. Başa dönmek yerine T-800’ün “insan olma isteği”nin altında yatan nedenlerin araştırılacağı söyleniyor. Bu konuda Terminator 3’ten silinen bir sahneden yola çıkılsa da, filmin tonu ciddi ve karanlık olacak.

ArnoldGelelim Arnold Schwarzenegger’in durumuna: Sinema kariyerine geri dönen 66 yaşındaki aktör, yeni filmi The Last Stand için Londra’da katıldığı bir gecede Terminator 5’te de oynayacağını bizzat açıkladı. Haberi yapan Bleeding Cool, Valinatörlük’ten Terminatör’lüğe geri dönen Arnold’ın “I’ll be back” esprisi yapıp yapmadığını söylemiyor ama aktörün Triplets, Legend of Conan ve Terminatör 5 projelerini bir batında çıkaracağını ifade ediyor. Yani rolleri pek büyük olmayacak. Bu da Arnold’un Terminatör 5’teki rolü konusunda merak uyandırıyor. Acaba T-800’ün kendisinden ziyade model alınan insanı mı canlandıracak? Yoksa her şey bir şekilde bilgisayar efektleriyle mi halledilecek? Bu soruların cevabı belli oldukça Hayalî İcraat sayfalarından okuyabileceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Comments

  1. Terminator 1-2 candır. Bu iki filmi hala keyifle izlerim. Ama diğer iki filmi sadece birer kez izledim. Genelde zaten dördüncü filmleri hiç sevmem. Fakat Terminator’ün dördüncü bölümü gerçekten iyi olabilirdi. Diğer üç filmin yapmadığını yapmaya soyunmuştu bu bölüm. Tamamıyla gelecekte geçecek ve John Connor’ın robotlarla savaşına odaklanacaktı. Diğer üç film sadece film başlarken buna değinmiş, geleceğe gitmemiş, şimdiki zamandaki mücadeleyi anlatmıştı. Bu yüzden film epey heyecanlandırmıştı. Ne yazık ki senaryonun elden ele dolaşması, her senaristin senaryonun bir tarafını bozması vs gibi nedenlerden ötürü çoookk dağınık, neye odaklanmak istediğini bilmeyen, diyalogları berbat, aksiyon sekansları dışında aslında her şeyi berbat bir film ortaya çıktı. John Connor filmin sonunda Sam W.’nin canlandırdığı robottan organ alıp hayata dönüyordu yahu, bu denli rezil bir filmdi. McG gibi bir yeteneksizin bu denli büyük bütçeli bir filmi yönetemeyeceği açıktı. O yüzden filmin yüzde yüz kötü olması pek de şaşırtmamıştı. İşte bu filmle seri bitmeliydi. Yapamıyorsunuz, büyük ihtimalle beşinci film de kötü olacak. Zaten açıkçası sıktı da Terminator, John Connor falan. Şu zamanlarda Terminator’den esinlenen gayet kaliteli yapımlar yapıldığı için yeni Terminator’u hiç merak etmiyorum. Dördüncü film başarılı olsaydı o zaman merakla beklenirdi beşinci film. Benim açımdan merakla beklemek için bir neden yok.

  2. greendestiny says:

    bu hakları bitiyor james camerona dönüyor diyosunuz nasıl oluyor bu açıklarmısınız?

  3. Amerika’da yeni kabul edilen telif hakkı yasalarına göre fikri mülkle ilgili haklar, 35 yıl sonra yaratıcısına geri dönüyor. Terminator haklarının sahibi hâlâ James Cameron. Cameron, sadece film yapım haklarını satışa çıkardı. İlk Terminator’un gösterime girdiği tarih 1984. 1984 + 35 = 2019. Yani Annapurna Films, Terminator 6’yı en geç 2018’te gösterime sokmak zorunda. En azından böyle bir ihtimal var. Yasa yeni ve henüz bu yüzden yaratıcısına bumerang gibi geri dönen bir fikrî mülk olmadı. Fakat milyon dolarların döndüğü piyasada pek az şirket böyle bir riski alabiliyor. Dönse bile James Cameron’un Terminatör serisiyle ilgileneceğini zannetmiyorum. En fazla yine satışa çıkarır veya Annapurna Films’le yapılan anlaşmayı uzatır. Avatar ve Battle Angel, Cameron’u 2020’ye kadar oyalayacakmış gibi görünüyor çünkü.

  4. bayex says:

    Peki 2019 dan sonra ne olacak. Bence asıl sorulması gereken bu J. Cameron 35 yıl sonra Çocuğuna sahip çıkıp yeni bir 3 leme ile geri gelirse ne olacak.???

Speak Your Mind

*